Vinerea aduce evenimente pe alese

Spectacole de teatru

19:00

”Marmură”, spectacol semnat de Yuri Kordonsky, cu Marian Râlea și Victor Rebengiuc, la Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu

”La Pulce”, spectacol în regia lui Horațiu Mălăiele, cu: Ștefan Bănică, Emilia Popescu, Gabriela Popescu / Teodora Stanciu, Valentin Teodosiu, George Ivașcu / Alexandru Bogdan, Gelu Nițu, la Teatrul de Comedie

”Top dogs”, un nou spectacol semnat de regizorul Theodor-Cristian Popescu, la Teatrul Mic. Distribuția: Dan Aştilean, Mihai Dinvale, Sorin Medeleni, Valentina Popa, Mihaela Rădescu, Marius Stănescu

01. Casatoria - teatru”Casa cu pisici”, un spectacol de Radu Iacoban, la Teatrul Foarte Mic, cu: Emilia Dobrin, Ilinca Manolache și Andreea Grămoșteanu

”Nimeni nu-i perfect”, o comedie ce poartă semnătura regizorului Radu Beligan, cu: Silviu Biriş, Andreea Şofron, Eugen Cristea, Florentina Ţilea sau Rodica Ionescu, la Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu

”Peretele”, text și regia: Lia Bugnar, spectacol al Teatrului Metropolis

”Trei generaţii” de Lucia Demetrius, regia artistică: Dinu Cernescu, din distribuție: Crina Mureşan, Sabrina Iașchevici, Rodica Mandache, la Teatrul Odeon

”Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürrenmatt, spectacolul regizorului bulgar Alexander Morfov, cu Maia Morgenstern, în rolul principal, la Sala Mare a Teatrului Naţional

19:15

”Fă tu primul pas!”, comedie cu Raluca Aprodu și Marius Călugărița, la Teatrul de artă Bucureşti

20:00

”Cinci femei de tranziţie”, o piesă de şi cu Rodica Popescu Bitănescu, la TNB, Sala Pictură

”Don Juan Inferno”, spectacol ce-l are în rolul principal pe Claudiu Bleonț, lla ArCuB

22:00
”Acum ori niciodată”, comedie, la Godot Cafe Teatru

Spectacole în festival:

FEST(IN) pe Bulevard, ediția a treia

21:00

”Aprilie, dimineaţa”, piesa lui Mihai Ispirescu montată de Diana Lupescu împreună cu: Mihai Marinescu, Lucian Ghimiși, Ada Navrot, Dan Clucinschi și Raluca Tița, la Sala George Constantin a Teatrului Nottara, reprezentație în Secțiunea PREMIERE ÎN

Spectacole în cadrul Maratonului Teatrului Independent – Bucharest Fringe, ediția a cincea

19:00

”Freak Show”, one man show Florin Piersic Jr., la Godot Cafe Teatru

20:00

”Aleargă!” de Ana-Maria Sandu, one woman show Nicoleta Lefter, la
Teatrul LUNI de la Green Hours

21:15

”Cum am mâncat un câine”, one man show Theo Marton, la Teatrul de artă Bucureşti

Alte evenimente:

Programul Festivalului Internaţional de Film de Animaţie ANIM’EST din această zi de vineri

– la Cinema Studio rulează:

  • de la ora 18:30, „Inside Out / Întors pe dos”, în cadrul secţiunii Animash – lungmetraje;
  • de la ora 20:30, Making of „Inside Out”, prezentare a studiourilor PIXAR;
  • de la ora 22:30, „Posedaţi”, producţie Spania regizată de Samuel Ortí Martí din competiţia de lungmetraje

– la sala Elvira Popescu a Institutului Francez sunt programate:

  • de la ora 18:00, scurtmetraje pentru adulţi realizate de Koji Yamamura;
  • de la ora 20:00, „Mica de la pescărie”, coproducţie Cehia, Slovacia, Germania ce participă la competiţia de lungmetraje;
  • de la ora 22:00, scurtmetrajele din a cincia grupare a competiţiei internaţionale.

– la Re: Animation Hub:

  • de la ora 18:30, Moïra Marguin face o prezentare a Şcolii invitate, Gobelins din Franţa;
  • de la ora 20:30, rulează scurtmetraje realizate la această şcoală de animaţie;

La Cinema Patria puteţi urmări de la ora 23:00, Creepy Animation Night ce cuprinde filme horror şi un concert Dirty Granny Tales;
În Journey Pub, de la ora 22:30, începe concertul susţinut de Semiosis.

HipTrip Travel Film Festival a programat în a doua sa zi:film-reel-and-clapperboard

– la Cinemateca Eforie:

  • de la ora 18:00, „Sălbăticie”, adaptare a memoriilor semnate de Cheryl Strayed, regizată de Jean-Mark Vallee, ce povesteşte despre încercare de a pune viaţa în ordine pe parcursul unei foarte lungi călătorii, de 1.500 kilometri, care uneşte nordul Statelor Unite de graniţa cu Mexicul;
  • de la ora 20:30, „La drum: India”, proiecţie urmată de o întâlnire cu realizatorii săi armeni Gor şi Mushegh Baghdasaryan.

– la Cinemateca Union:

  • de la ora 18:00, „Călătorie pe autostradă” de Imtiaz Ali ce spune povestea Veerei şi a lui Mahabir aduşi împreună de circumstanţe neobişnuite şi de o lungă călătorie prin partea de nord a Indiei;
  • de la ora 21:00, „Taxi Teheran” de celebrul cineast Jafar Panahi care a devenit un simbol al luptei cu cenzura şi cu opresiunea unui stat care refuză propriilor cetăţeni elementara libertate a conştiinţei.

În cadrul Zilelor Filmului Brazilian, de la ora 18:30, este proiectată, la Institutul Cervantes, drama „Dacă nimic altceva nu mai merge”, realizată de José Eduardo Belmonte.

eXplore Dance Festival prezintă în avanpremieră, de la ora 19:30, la centrul WASP, spectacolul „M.E.L.T. – motion, emotion and lateral thinking” de Valentina De Piante Niculae.

Centrul Naţional al Dansului vă propune spectacolul „Piesă cu responsabilitate limitată”, de şi cu Cosmin Manoslescu şi Mihaela Dancs, de la ora 19:30, la Sala Stere Popescu.

Stagiunea 2015-2016 a Orchestrei Naţionale Radio se deschide în această vineri prin concertul susţinut de la ora 19:00 sub bagheta dirijorului francez Julien Salemkour, avându-l ca solist pe violoncelistul de origine română, Valentin Răduţiu. În program: „Voyevoda” – baladă simfonică de Ceaikovski, Variaţiuni pe o temă Rococo, pentru violoncel şi orchestră de acelaşi compozitor şi Simfonia I de Mahler.

Orchestra Simfonică a Filarmonicii George Enescu susţine, de la ora 19:00, la Ateneul Român, al doilea concert al săptămânii dirijat de Camil Marinescu, având în program 3 lucrări de Mozart: Uvertura „Don Giovanni”, Concertul pentru pian nr. 22, în mi bemol – solist Christian Ihle Hadland şi Simfonia 38, „Praga”.

Alternosfera îşi lansează cel de-al cincilea album din carieră, „Haosoleum”, la Arenele Romane de la ora 19:00. Harlequin_Jack din Bucureşti, Toy Machines din Suceava şi Red IceCream din Chişinău cântă în deschiderea concertului de lansare.

Cel mai tare spectacol-tribut AC/DC este pus în scenă de The R.O.C.K. de la ora 22:00 în Hard Rock Cafe.

Cea de-a doua ediţie a Bucharest Art Week, la care Bucureşti fm este partener media, se desfăşoară până pe 16 octombrie, deschiderea evenimentului având loc în această vineri, o dată cu vernisajul, de la ora 19:00, a expoziţiei principale „Laughter and Forgetting”, inspirată de „Cartea râsului şi a uitării” scrisă de Milan Kundera.

Între orele 19:00 şi 24:00, în două spaţii spectaculoase – Institutul Astronomic al Academiei Române şi Muzeul Naţional Tehnic „Prof. ing. Dimitrie Leonida” – reţeaua de institute culturale EUNIC din Bucureşti a organizat cea de-a patra ediţie a „Nopţii Literaturii Europene”. Fragmente de literatură contemporană de ficţiune, teatru, cronică, studii vor putea fi ascultate în lectura actorilor, scriitorilor, muzicienilor, profesorilor şi jurnaliştilor invitaţi. Programul complet şi detalii despre eveniment: https://www.facebook.com/NoapteaLiteraturiiEuropene/photos/a.299803506765215.73431.299267216818844/914919975253562/?type=3&theater

Autori: Andreia Bârsan, Cătălin Duţă

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Lasă un răspuns