Manschaftul sau Cocosii Galici

Astazi de la ora 22 la Marsilia are loc a 2-a semifinala a Campionatului European de Fotbal, Franta – Germania.

Cele 2 echipe au castigat Euro de 5 ori pana acum.

Nemtii de 3 ori, in 1972, 1980 si 1996, iar Franta in 1984 si 2000.

Germania mai are 3 finale jucate in 1976, 1992 si 2008, finale pe care le-a pierdut.

In grupe, semifinalistele de azi nu au avut mari probleme, ambele terminand pe primul loc.

In optimi, Germania a trecut de Slovacia cu 3-0, in timp ce Franta a trecut greu de Irlanda cu 2-1.

Gazdele turneului au avut un meci mai usor in sferturi unde au trecut de Islanda cu 5-2, in timp ce nemtii au avut nevoie de prelungiri si loviturile de la 11 m pentru a elimina Italia cu 6-5.

Antrenorul Frantei, Deschamps, nu are nici o problema de lot, toti jucatori fiind apti pentru meciul din aceasta seara.

Singura dilema a tehnicianului este sistemul:  siguranta unui 4-3-3 sau un 4-2-3-1 ce a adus rezultate la acest Euro, dar in fata unor echipe mai slab cotate.

De partea cealalta, neamtul Loew nu are la dispozitie 3 titulari: fundasul Hummels suspendat, Khedira si Gomez accidentati.

Vestea buna vine de la mijlocasul Schweinsteiger, care este complet refacut.

Cele 2 echipe s-au intalnit pana acum de 27 de ori.

Franta a strans 12 victorii, Germania 9, iar 6 partide s-au incheiat la egalitate.

In ultimele 3 confruntari la un turneu final, nemtii au invins de fiecare data, ultima oara chiar la CM 2014 cu 1-0.

Ultima partida dintre cele 2 a avut loc anul trecut pe 13 noiembrie cand “cocosii” au invins cu 2-0 intr-un meci amical.

Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Italia, cu Nicola Rizzoli la centru.

Invingatoarea joaca duminica la Paris finala Campionatului European in compania Portugaliei care s-a calificat aseara dupa ce a invins Tara Galilor cu 2-0.