Lecţia de tenis a Simonei

A 6-a favorită a turneului de la Roma, românca Simona Halep, s-a calificat în semifinalele turneului din capitala Italiei.

Jucătoarea noastră a învins-o în două seturi pe estonianca Anett Kontaveit, cu 6-2, 6-4.
Kontaveit venea după o serie de victorii în faţa unor jucătoare de top, precum Makarova, Muguruza, Petkovic sau Kerber, actualul lider mondial.

În primul set Simona a jucat dezinvolt, iar loviturile sale de rever şi de dreaptă au avut un impact devastator în planurile de joc ale estoniancei. Kontaveit nu poate ţine pasul cu jocul în viteză şi cu loviturle bine plasate în colturile terenului ale Simonei şi se predă după numai 35 de minute, cu 6-2.

În setul doi situaţia nu se schimbă în teren. Eleva lui Darren Cahill nu ia piciorul de pe acceleraţie, menţine un ritm ridicat şi se distanţează la 4-1. Jucătoarea noastră are din nou un moment de relaxare, moment care-i permite lui Anett Kontaveit să revină la 4-3 pentru româncă.

Jucătoarea din Constanţa nu vrea să-i mai dea speranţe adversarei şi închide şi setul secund în favoarea sa, cu 6-4.

În penultimul act al competiţiei de la Roma, Simona Halep va juca împotriva câştigătoarei din meciul dintre rusoaica Daria Gavrilova şi olandeza Kiki Bertens.