Teatru clasic remixat & spectacole cu atitudine la Excelsior Teen-Fest!

Adolescenții bucureșteni se vor putea reîntâlni cu Excelsior Teen-Fest. Este vorba de o întâlnire cu teatrul, dar și cu arta filmului de animație, a sound design-ului și editării de film. Vor fi spectatori, dar și actori implicați activ în procesul artistic. Vor aplauda și vor fi aplaudați.

Excelsior Teen-Fest înseamnă nouă zile de festival, peste 50 de evenimente, dar în același timp înseamnă o stare de spirit, un spațiu al creativității și al empatiei, al energiei debordante și al visurilor îndrăznețe. Tinerii vor regăsi acest univers în spectacolele de teatru profesionist dedicate lor, prezentate în perioada 30 septembrie – 8 octombrie.

Reborn Classics îi va aduce pe adolescenți față în față cu titluri cunoscute din dramaturgia clasică, recitite și reinterpretate în cheie regizorală modernă. Printre acestea, se vor întâlni cu povestea lui Hamlet care va pulsa pe beat-ul underground al trupei Subcarpați, cu cea a eternilor îndrăgostiți Romeo și Julieta, revigorată și transpusă în ritmul alert al prezentului, cu Deșteptarea primăverii – un adevărat manifest al adolescenței care anunță primii fiori ai maturizării, în acompaniamentul live al trupei FIRMA.

Teen-Attitude este despre ei, adolescenții de astăzi, rebeli, neînțeleși, cu un infinit potențial de a iubi, dar și cu o imensă ușurință de a renunța la ceea ce cu o clipă în urmă putea să reprezinte absolutul. Pe scenă vor descoperi personaje asemeni lor, tineri aflați la vârsta descoperirilor și a contradicțiilor, în spectacole precum: Suntrack (În căutarea sunetului pierdut într-un oraș cu soare) de Radu Afrim – Teatrul „Maria Filotti” din Brăila, Our Ladies of Perpetual Succour (Fecioarele noastre grabnic ajutătoare) în regia și coregrafia lui Răzvan Mazilu, 20 noiembrie, regizat de Eugen Jebeleanu – Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu, Vandalul, pus în scenă de Andrei și Andreea Grosu – Unteatru, O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții, regia Bobi Pricop – Teatrul Național București.

Și pentru că indiferent de unde ar veni, tinerii au aceleași lucruri în comun, ediția din acest an are o deschidere internațională. Trei companii teatrale din Franța, Italia și Polonia vor spune poveștile lor despre ce înseamnă să fii adolescent astăzi.

Programul Excelsior Teen-Fest
30 septembrie – 8 octombrie 2017

SÂMBĂTĂ, 30 SEPTEMBRIE
19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2017
#EmojiPlay
Spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu // Teatrul EXCELSIOR în parteneriat cu „Gigi Căciuleanu Romania Dance Company” // 1h
(TEEN ATTITUDE)

DUMINICĂ, 1 OCTOMBRIE
15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Digito Ergo Sum de Ulduz Ashraf Gandomi și Cecilia Lorenzetti
Regia: Alessandra Tomassini // San Lorenzo di Savena, Italia // 55′
(TEEN ATTITUDE) / traducere în limba română

19:30 // Teatrul Odeon, Sala Studio
Pescărușul de A.P. Cehov
Un spectacol de Andreea și Andrei Grosu // Teatrul Odeon București // 1h 30′
(REBORN CLASSICS)

LUNI, 2 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Vandalul de Hamish Linklater
Regia: Andreea Vulpe // UNTEATRU // 1h 20′
(TEEN ATTITUDE)
19:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Suntrack (În căutarea sunetului pierdut într-un oraș cu soare)
Scenariul și regia: Radu Afrim // Teatrul „Maria Filotti” Brăila // 1h 50′
(TEEN ATTITUDE)

MARȚI, 3 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul Național „Mihai Viteazul”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45′
Q&A
(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Avioane de hârtie de Elise Wilk
Regia şi scenografia: Anca Maria Băcanu // Trupa „Amprente” Brașov // 45′
(TEENS IN THE SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Hamlet, după William Shakespeare
Muzica: SUBCARPAȚI
Un spectacol de Ada Lupu // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara // 3h (cu pauză)
(REBORN CLASSICS)

MIERCURI, 4 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul Național „George Coșbuc”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45′
Q&A
(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul de Comedie, Sala Studio
Dur de George F. Walker
Regia: Vlad Massaci // Teatrul de Comedie // 1 h 40′
(TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Piața Universității
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Say it now! de Mihaela Michailov și Marcelino Martin Valiente
Direcția de scenă: Marcelino Martin Valiente // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara // 1 h 40′
(TEEN ATTITUDE)

JOI, 5 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

13:00 // Colegiul Național „Mihai Eminescu”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45′
Q&A
(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
20 noiembrie după Lars Noren
Un spectacol de Eugen Jebeleanu // Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu // 1h
(TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Piața Universității
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Octavie
Scenariul și regia: Flora Donars
Muzica: Maxence Grimbert-Barré // Le MèME EnsembLe, Franța // 1h
(TEEN ATTITUDE) / traducere în limba română

VINERI, 6 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

12:30 // Colegiul Național „Matei Basarab”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45′
Q&A
(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17: 00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)

18:00 – 19:00 // Parcul Herăstrău
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Mic
Deșteptarea primăverii de Frank Wedekind
Regia: Vlad Cristache
Muzica: Daniel Rocca. Interpretare live: FIRMA // Teatrul Mic // 3h (cu pauză)
(REBORN CLASSICS // 16+)

19:00 // Teatrul EXCELSIOR, Sala Mare
Fluturii sunt liberi de Leonard Gershe
Regia: Erwin Șimșensohn // Teatrul EXCELSIOR // 1h 55′
(TEEN ATTITUDE)

SÂMBĂTĂ, 7 OCTOMBRIE
17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ // performance
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
All = Gods in Blood de Agnieszka Nasierowska, după Împăratul muștelor de William Golding
Regia: Grzegorz Grecas // Teatr Układ Formalny, Polonia // 1h 20′
(TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Parcul IOR
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Național București, Sala Pictură
O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții după un roman de Mark Haddon
Regia: Bobi Pricop // Teatrul Național București // 1h 40′
(TEEN ATTITUDE)

19:00 // Teatrul Metropolis
Romeo și Julieta de William Shakespeare
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză // Teatrul Metropolis București // 2h 45′ (cu pauză) (REBORN CLASSICS // 14+)

DUMINICĂ, 8 OCTOMBRIE
17:00 – 18:00 // Teatrul Excelsior – outdoor
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Our Ladies of Perpetual Succour (Fecioarele noastre grabnic ajutătoare) de Lee Hall, după Sopranele de Alan Warner
Regia și coregrafia: Răzvan Mazilu // Teatrul EXCELSIOR // 2h 10′
(TEEN ATTITUDE // 16+)

20:15 ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI EXCELSIOR TEEN-FEST 2017

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Lasă un răspuns