Palmares Toamna Baladelor 2017

S-a tras cortina peste cea de-a XVII-a ediție a festivalului concurs de creație și interpretare a muzicii folk TOAMNA BALADELOR , desfășurat în Capitală la Palatul Național al Copiilor în zilele de 4 și 5 noiembrie. Festivalul a adus la start peste 200 de copii din 14 județe al țării și Municipiul București. A fost o ediție foartă bună din toate punctele de vedere, cu un număr sporit de creații față de edițiile precedente; Juriul a hotarat acordarea unui nr.de 25 de premii, corespunzătoare categoriilor din concurs, respectiv soliști și grupuri-interpretare (V-VIII și IX-XII); creație (V-VIII și IX-XII). De menționat că acordarea premiilor s-a făcut în funcție de punctajul obținut de fiecare concurent.

Membrii juriului:
Maria Gheorghiu (președinte) – cantautor ;jurnalist Radio Romania București FM
Mircea Vintilă (membru) -cantautor
Ovidiu Mihăilescu (membru) – cantautor
Cristi Dumitrașcu (membru) – cantautor, jurnalist Radio Romania și Rock FM
Manuella Popescu (membru) – jurnalist Radio Romania Cultural
Loreta Popa (membru) – jurnalist, scriitor, P.R.Muzeul Literaturii Romane
Luminița Stoica (membru) -profesor pian Sc.Gimnazială de Arte nr.3
Mulțumiri speciale doamnei Elena Stefan, inspector de specialitate la Inspectoratul Scolar al Municipiului București, pentru organizarea impecabilă a acestei ediții.

Iată și lista caștigătorilor:

TROFELUL FESTIVALULUI
Mihai Cosmin Andrian – Colegiul Național Barbu Stirbei CALARASI

Interpretare (V-VIII)
Locul I
Daniela Radu – Palatul Copiilor BACAU
și
Maria Alexia Troacă – Clubul Copiilor sect.5 BUCURESTI
Locul II
Daria Elena Ilie – Clubul Copiilor sect.l BUCURESTI
Locul III
Oana Maria Velea – Clubul Copiilor sect.6 BUCURESTI

Grupuri interpretare (V-VIII)
Locul I
Grupul ”Veverițele năzdrăvane” – Scoala Gimnazială pentru deficienți de vedere BUCURESTI –
Locul II
Grupul ”Carmina” – Palatul Național al Copiilor BUCURESTI
Locul III
Andreea Istrate și Claudiu Tonea – Scoala Gimnazială nr.24 BUCURESTI

Grupuri interpretare (IX-XII)
Locul I
Cuibul de fo(l)k – Clubul copiilor Dorohoi BOTOSANI
Locul II
Grup ”Violet Hill” – Palatul Copiilor Iași
Locul III
Grup ”Ecovoice” – Colegiul Economic Mangalia CONSTANTA
Grup ”No name” – Liceul Teoretic Marin Preda BUCURESTI
Grup folk Luca Andrei Marinescu și Teodor Sorin Gae – Colegiul Național Iulia Hașdeu BUCURESTI

Soliști (IX-XII)
Locul I
Alec Rădulescu – Colegiul Național Gh.Sincai BUCURESTI
Locul II
Adrian Mihai Petrache – Colegiul Național Gh.Lazăr BUCURESTI
Locul III
Ana-Maria Poroșnicu Palatul Național al Copiilor BUCURESTI
Elena Gabriela Cosma – Palatul Național al Copiilor BUCURESTI

CREATIE( V-VIII)
Locul I
Delia Porumb – Sc.Gimnazială nr.1 RM.SARAT -(BUZAU)
Locul II
Grup folk ”The Thunder Storm” – Clubul Copiilor sect.5 BUCURESTI
Locul III
Grup folk ”Neverland” – Palatul Național al Copiilor ARAD
Mențiuni
Kethy Bivolaru – Clubul Copiilor sect.1 BUCURESTI
Anya-Alexa Bunduc – Scoala Gimnazială nr.1 RM.SARAT ( BUZAU)

CREATIE (IX-XII)
Locul I
Serban Florin Goșa – Palatul Copiilor ALBA IULIA (filiala SEBES)
Locul II
Andra Luisa Neacșu – Liceul Teoretic Marin Preda BUCURESTI
Locul III
Grup ”Carusel” – Palatul Copiilor SLOBOZIA (IALOMITA)
Mențiuni
Grup ”Cuibul de fo9l)k” – Clubul Copiilor DOROHOI (BOTOSANI)
Grup ”Carmina” – Palatul Național al Copiilor BUCURESTI

Foto credit: Alexandra Veronica-Stroe

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Lasă un răspuns