Calendarul evenimentelor sportive din 2018

Anul 2018 va fi unul plin de evenimente sportive. Din păcate vom urmări de acasă Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia, pentru că preşedintele Răzvan Burleanu şi ,,neânţelesul” antrenor Daum, au izbutit ,,performanţa” celui mai umilitor an din fotbalul autohton.
România va fi prezentă anul acesta la Jocurile Olimpice de Iarnă din Coreea de Sud, la întrecerile de atletism, de haltere, la mondialele de judo din Azerbaidjian, la europenele de tenis de masă din Spania, la scrimă şi handbal, discipline sportive unde sunt şanse reale de medalii. După semieşecul de la Mondiale, handbalistele tricolore au şansa unei reabilitări la europenele din noiembrie din Franţa, iar scrima românească poate aduce noi medalii de la mondialul din vară din China.
Simona Halep va fi în continuare şi în anul care de abia a început imaginea României în lume, prin prezenţa la peste 30 de turnee. Jucătoarea din Constanţa pare hotărâtă să-şi apere în continuare Locul 1 în ierarhia mondială, dar vizază şi câştigarea unui Grand Slam.
Iată în continuare calendarul evenimentelor sportive care se vor derula în 2018 :

IANUARIE

15 – 21 PATINAJ ARTISTIC; Campionatul european (MOScova)
15 – 28 TENIS: Australian Open (MELBOURNE)
25 – 28 AUTOMOBILISM: Raliul de la Montecarlo (MONACO)
30/1 – 10/2 FOTBAL ÎN SALĂ: Campionatul European (LJUBLJANA)
FEBRUARIE
1-4 POLO: Campionatul European feminin (OLANDA)
3/2-17/3 RUGBY- Turneul celor şase naţiuni
4 NFL: Super Bowl (MINNEAPOLIS)
9-25: JOCURILE OLIMPICE DE IARNĂ (PYEONGCHANG, COREEA DE SUD)
5-18: POLO: Campionatul European masculin (UNGARIA)
15-18 AUTOMOBILISM: Raliul Suediei
18 BASCHET: All Star NBA (LOS ANGELES)
21-25 CICLISM: Turul Abu Dhabi (EMIRATELE ARABE UNITE)
23-25 MOTICICLISM: Campionatul mondial de superbike (PHILIP ISLAND, AUSTRALIA)
25 CICLISM: Kuurne- Bruselas- Kuurne (Belgia)
25 ATLETISM: Maraton (SEVILLA)
28/2-4/3 CICLISM PE PISTĂ: Campionatul mondial (APELDOORN)

MARTIE

2 – 3 TRIATLON: Seriile Mondiale (ABU DABI, EMIRATELE UNITE ARABE)
2 – 4 ATLETISM: Campionatul Mondial Indoor (BIRMINGHAM)
4 – 11 CICLISM: Paris-Nice (FRANŢA)
7 – 13 CICLISM: Tirreno-Adriatica (ITALIA)
8 – 11 AUTOMOBILISM: Raliul Guanajuato (MÉXICO)
8 – 18 TENIS: Masters 1000 Indian Wells (CALIFORNIA)
9 – 18 JOCURILE PARALIMPICE DE IARNĂ (PYEONGCHANG, COREEA DE SUD)
17 CICLISM: Milano-San Remo (ITALIA)
18 MOTOCICLISM: Marele Premiu Qatar (LOSAIL)
21 – 25 PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial (MILANO)
21/2 – 1/3 TENIS: Masters 1000 Miami (FLORIDA)
23 – 25 MOTOCICLISM: Campiinatul Mondial de Superbike (BURIRAM, THAILANDS)
23/3 – 1/4 HALTERE: Campionatul European (TIRANA, ALBANIA)
25 FORMULA 1: Marele Premiu al Australiei (ALBERT PARK, MELBOURNE)

APRILIE

5 – 8 AUTOMOBILISM: Raliul Franţei (Franta)
8 FORMULA 1: Marele Premiu Bahrain(SAKHIR)
8 CICLISM: Paris-Roubaix (FRANTA)
8 MOTOCICLISM: Marele Premiu Argentina (TERMAS DE RIO HONDO)
13 – 15 MOTOCICLISM:Mondial Superbike (MOTORLAND, ARAGÓN)
14 – 22 TENIS Masters 1000 Montecarlo (MONACO)
15 FORMULA 1: Marele Premiu China (SHANGHAI)
16 ATLETISM: Maratonul de la Boston (SUA)
18 CICLISM: La Fleche Wallonne (BELGIA)
19 – 22 FOTBAL ÎN SALĂ: Finala Cupei UEFA (ZARAGOZA)
20 – 22 MOTOCICLISM: Mondial Superbike (ASSEN, Olanda)
20 – 23 FOTBAL: Finala Youth League UEFA (NYON, ELVEŢIA)
21 – 29 TENIS: Trofeul Conde de Godó (BARCELONA)
22 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Americilor (AUSTIN, EE.UU.)
22 ATLETISM: Maratonul de la Londra 24 – 29
24-29 CICLISM: Turul Romandíei (ELVEŢIA)
26 – 28 JUDO: Campionatul European (TEL AVIV, ISRAEL)
26 – 29 AUTOMOBILISM: Raliul Argentinei
29 FORMULA 1: Marele Premiu al Azerbaidjan (BAKU CITY)
29/4 – 6/5 TENIS DE MASA: Campionatul Mondial pe echipe (HALMSTAD, SUEDIA)

MAI

4 ATLETISM: Liga de Diamant (DOHA, QUATAR)
4-13 TENIS: Turneul Masters 1000 Madrid
4-20 FOTBAL: Campionatul european masculin sub 17 (ANGLIA)
4-27 CICLISM: Giro d’Italia
5-6 ATLETISM: Campionatul mondial de alergare pe echipe (TAICANG)
6 MOTOCICLISM: Marele premiu al Spaniei (JEREZ)
9-21 FOTBAL: Campionatul european feminin sub 17 (LITUANIA)
10-13 KARATE: Campionatul european (NOVI SAD, SERBIA)
11-13 MOTOCICLISM: Turul mondial superbike (IMOLA, ITALIA)
12 ATLETISM: Liga de Diamant (SHANGHAI, CHINA)
13 FORMULA 1: Marele premiu al Spaniei (MONTMELÓ)
13-20 TENIS: Masters 1000 Roma
16 FOTBAL: Finala Liga Europa (LYON)
17-20 AUTOMOBILISM: Raliul Portugaliei
18-20 BASCHET: Final Four-ul Euroligii (BELGRAD, SERBIA)
20 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Frantei (LE MANS)
24 FOTBAL: Finala UEFA Champions League (KIEV)
26 ATLETISM: Liga de Diamant (EUGENE, SUA)
26-27 HANDBAL: Final Four Champions League (KÖLN, GERMANIA)
27 FORMULA 1: Marele premiu de la Monaco
27 AUTOMOBILISM: Indianapolis 500 (SUA)
27/5-10/6 TENIS: ROLAND GARROS (PARIS)
30/5-3/6 CICLISM: Turul Luxemburgului
31 ATLETISM: Liga de Diamant (ROMA, ITALIA)

IUNIE

1-3 GIMNASTICĂ RITMICĂ: Campionatul european (VALLADOLID)
3 MOTOCICLISM: Marele premiu al Italiei (MUGELLO)
3-10 CICLISM: Daupiné (FRANŢA)
5-9 CICLISM Campionatul mondial BMX (BAKÚ, AZERBAIJAN)
7 ATLETISM: Liga de Diamant (OSLO, NORVEGIA)
7-10 AUTOMOBILISM: Raliul Italiei
8-10 MOTOCICLISM: Campionatul mondial superbike (BRNO, REPUBLICA CEHĂ)
10 FORMULA 1: Marele premiu al Canadei (GILLES-VILLENEUVE)
10 ATLETISM : Liga de Diamant (STOCKHOLM, SUEDIA)
14 FOTBAL: Meciul inaugural al Cupei Mondiale: Rusia-Arabia Saudită (MOSCOVA)
16-17 AUTOMOBILISM: Cursa de 24 de ore de la Le Mans (FRANŢA)
16-22 SCRIMĂ: Campionatul european (NOVI SAD, SERBIA)
17 MOTOCICLISM: Marele premiu al Cataloniei (MONTMELÓ)
22-24 MOTOCICLISM: Campionatul mondial Superbike (LAGUNA SECA, SUA)
22/6-1/7 GIMNASTICĂ: Jocurile mediteraneene (TARRAGONA)
24 FORMULA 1: Marele premiu al Franţei (LE CASTELLET)
30 ATLETISM: Liga de Diamant (PARIS, FRANŢA)

IULIE

1 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Olandei (ASSEN)
1 FÓRMULA 1: Marele Premiu al Austriei (RED BULL RING)
2 – 15 TENIS: WIMBLEDON (LONDRA)
5 ATLETISM: Liga de Diamant (LAUSANNE, ELVEŢIA)
6 – 8 MOTOCICLISM: CM Superbike (MISANO, SAN MARINO)
7 – 29 CICLISM: Turul Franţei
8 FÓRMULA 1: Marele Premiu al Marii Britanii (SILVERSTONE)
13 ATLETISM: Liga de Diamant (RABAT, MAROC)
14 – 22 BASCHET: Campionatul European Sub-20 masculin (CHEMNITZ)
14 – 28 POLO: Campionatul European (BARCELONA)
15 FOTBAL: Finala Cupei Mondiale (MOSCOVA)
15 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Germaniei (SACHSENRING)
19 – 26 SCRIMĂ: Campionatul Mondial (WUXI, CHINA)
20 ATLETISM: Liga de Diamant (MÓNACO)
21 – 22 ATLETISM: Liga de Diamant (LONDRA)
22 FÓRMULA 1: Marele Premiu al Germaniei (HOCKENHEIM)
26 – 29 AUTOMOBILISM: Raliul Finlandei
29 FÓRMULA 1: Marele Premiu al Ungariei (HUNGARORING)

AUGUST

2 MOTOCICLISM: Marele Premiu Austria (RED BULL RING)
12 – 19 TENIS: Masters 1000 Cincinnati (OHIO)
15 FOTBAL: Supercupa Europei (TALLIN, ESTONIA)
16 – 19 AUTOMOBILISM: Raliul Germaniei
17 – 25 BASCHET: Campionatul European Sub-16 feminin (KAUNAS)
18 ATLETISM: Liga de Diamant (BIRMINGHAM, ANGLIA)
25/8 – 16/9 – CICLISM: Turul Spaniei
26 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Marii Britanii (SILVERSTONE)
26 FORMULA 1: Marele Premiu al Belgiei (SPA-FRANCORCHAMPS)
27/8 – 1/9 TIR CU ARCUL: Campionatul European (LEGNICA, POLONIA)
27/8 – 9/9 TENIS: US Open (NEW YORK)
30 ATLETISM: Liga de Diamant (ZURICH, ELVEŢIA)
31 ATLETISM: Liga de Diamant (BRUXELLES, BELGIA)
31/8 – 14/9 TIR OLIMPIC: Campionatul Mondial (CHANGWON, COREA DE SUD)

SEPTEMBRIE

2 FORMULA 1: Marele Premiu al Italiei (MONZA)
6 – 15 PENTATLON MODERN: Campionatul Mondial (CIUDAD DE MÉXICO)
9 MOTOCICLISM: Marele Premiu San Marino (MISANO)
9 – 30 VOLEI: Campionatul Mondial masculin (BULGARIA şi ITALIA)
10 – 16 GIMNASTICĂ RITMICĂ: Campionatul Mondial (SOFIA, BULGARIA)
13 – 16 AUTOMOBILISM: Raliul Turciei
14 – 16 MOTOCICLISM: Mondial Superbike (PORTIMÃO, PORTUGALIA)
16 FORMULA 1: Marele Premiu de la Singapore (MARINA BAY)
16 ATLETISM: Maratonul de la Berlin
18 – 23 TENIS DE MASĂ: Campionatul European (ALICANTE)
20 – 27 JUDO: Campionatul Mondial (BAKÚ, AZERBAIDJAN)
22 – 30 BASCHET: Campionatul Mondial feminin (TENERIFE)
22 – 30 CICLISM: Campionatul Mondial (INNSBRUCK, AUSTRIA)
23 MOTOCICLISM: Marele Premiu Aragón (MOTORLAND)
28 – 30 MOTOCICLISM: Mondial Superbike (MAGNY-COURS, FRANŢA)
29 – 30 TRIATLON: Cupa Mondială (MADRID)
29/9 – 20/10 VOLEI: Campionatul Mondial feminin (JAPONIA)
30 FORMULA 1: Marele Premiu al Rusiei (SOCI AUTODROM)

OCTOMBRIE

4 – 7 AUTOMOBILISM: Raliul Marii Britanii
7 FORMULA 1: Marele Premiul al Japoniei (SUZUKA)
7 MOTOCICLISM: Marele Premiu Thailanda
7 CICLISM: Turul Parisului (FRANŢA)
7 ATLETISM: Maratonul de la Chicago (STATELE UNITE)
7 – 14 TENIS: Masters 1000 Shanghai (CHINA)
21 FORMULA 1: Marele Premiu al Statelor Unite (AUSTIN)
21 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Japoniei (MOTEGI)
22 – 28 TENIS: Turneul Campioanelor (Singapore)
22 – 28 LUPTE: Campionatul Mondial (BUDAPESTA, UNGARIA)
25 – 27 MOTOCICLISM: Mondial Superbike (LOSAIL, QATAR)
25 – 28 AUTOMOBILISM: Raliul Cataloniei
25/10 – 3/11 GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: Campionatul Mondial (DOHA, QATAR)
28 FORMULA 1: Marele Premiu al Mexicului (HERMANOS RODRÍGUEZ)
28 MOTOCICLISM:Marele Premiu Australia (PHILLIP ISLAND)
29/10 – 4/11 TENIS: Masters 1000 Paris

NOIEMBRIE

4 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Malaysiei (SEPANG)
4 ATLETISM: Maratonul New York-ului
6 – 11 KARATE: Campionatu Mondial (MADRID)
9 – 28 ŞAH: Campionatul Mondial (LONDRA, ANGLIA)
10 – 11 TENIS: Finala Fed Cup
11 FORMULA 1: Marele Premiu al Braziliei (INTERLAGOS)
12 – 18 TENIS: Turneul Campionilor de la Londra
13/11 – 1/12 Fotbal: Campionatul Mondial Sub-17 feminin (URUGUAY)
15 – 18 AUTOMOBILISM: Raliul Australiei
18 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Comunităţii Valenciene (CHESTE)
23 – 25 TENIS: Cupa Davis 24/11
3/12 HALTERE: Campionatul Mondial (ASJABAD)
25 FORMULA 1: Marele Premiu Abu Dhabi (YAS MARINA)
28/11 – 16/12 HOCHEI PE IARBĂ: Campionatul Mondial masculin (INDIA)
30/11 – 16/12 HANDBAL: Campionatul European feminin (FRANŢA)

DECEMBRIE

11 – 16 NATAŢIE: Campionatul Mondial în bazin scurt (HANGZHOU, CHINA)
12 – 22 FOTBOL: Cupa Mondială a cluburilor FIFA (EMIRATELE ARABE UNITE).

.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Lasă un răspuns