Îi prieşte zgura verde de la Charleston

Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de la Charleston, după ce s-a impus în două seturi cu 6-4, 6-2 în faţa americancei Clare Liu (202 WTA). Irina a avut nevoie de o oră şi 31 de minute pentru a trece de o adversară mult mai slab cotată, dar care a jucat cu mult peste aşteptări la un moment dat.

Sportiva din România a început primul set în forţă, loviturile de dreaptă şi rever în lung de linie, precum şi serviciul, au năucit-o pe americancă. Scorul ajunge foarte repede la 5-1 pentru jucătoarea noastră şi toată lumea aştepta finalul primului set. Din păcate o relaxare prematură a Irinei era să o coste scump. Sportiva din Bucureşti ia piciorul de pe acceleraţie şi îi permite americancei să revină periculos la 5-4. Eleva lui Artemon Apostu-Efremov simte pericolul, se trezeşte din letargie şi încheie în favoarea ei primul act cu 6-4.

În setul 2 Irina s-a concentrat mult mai bine şi nu i-a mai lăsat nici o şansă adversarei sale, care s-a predat cu 6-2.
În optimile de finală de la Charleston, Irina Begu va avea o misiune foarte grea, pentru că o va întâlni pe a treia favorită a turneului de categorie Premier, rusoaica Daria Kasatkina.