Fluier de start la Mondialul din Rusia!

Sursa foto: www.ziarmm.ro

Campionatul de fotbal începe astăzi, cu meciul de deschidere dintre țara gazdă și Arabia Saudită și se va încheia pe 15 iulie, cu marea finală. Partida din această seară este programată la ora 18:00.

Meciul dintre Rusia și Arabia Saudită va fi precedat de tradiționala festivitate de deschidere, care va începe la ora 17:30.

Robbie Williams a promis un show de neuitat la Moscova.

De la festivitatea de deschidere nu va lipsi marele trofeu care va fi prezentat de portarul Iker Casillas, campion mondial cu Spania în urmă cu 8 ani.

Trofeul Cupei Mondiale a fost creat de un artist italian și reprezintă două forme umane care susţin globul pământesc.

Cele mai bune echipe din lume se vor alinia la start, adică 32 de formații.
Acestea sunt împărțite în 8 grupe de câte 4, iar meciurile se vor disputa pe 12 stadioane din 11 orașe.

Programul complet al competiţiei:

Joi 14 iunie
18:00 (ora României) Rusia – Arabia Saudită, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa A

Sursa foto: www.romaniatv.net

Vineri 15 iunie
15:00 Egipt – Uruguay, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa A
18:00 Maroc – Iran, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa B
21:00 Portugalia – Spania, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa B

Sâmbătă 16 iunie
13:00 Franţa – Australia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa C
16:00 Argentina – Islanda, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa D
19:00 Peru – Danemarca, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa C
22:00 Croaţia – Nigeria, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa D

Duminică 17 iunie
15:00 Costa Rica – Serbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa E
18:00 Germania – Mexic, la Moscou (stadionul Lujniki), în Grupa F
21:00 Brazilia – Elveţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa E

Luni 18 iunie
15:00 Suedia – Coree de Sud, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa F
18:00 Belgia – Panama, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa G
21:00 Tunisia – Anglia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa G

Marţi 19 iunie
15:00 Columbia – Japonia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa H
18:00 Polonia – Senegal, la Moscou (stadionul Spartak), în Grupa H
21:00 Rusia – Egipt, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa A

Miercuri 20 iunie
15:00 Portugalia – Maroc, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa B
18:00 Uruguay – Arabia Saudită, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa A
21:00 Iran – Spania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa B

Sursa foto: www.sportarad.ro

Joi 21 iunie
15:00 Danemarca – Australia, la Samara (Samara Arena), în Grupa C
18:00 Franţa – Peru, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa C
21:00 Argentina – Croaţia, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa D

Vineri 22 iunie
15:00 Brazilia – Costa Rica, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa E
18:00 Nigeria – Islanda, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa D
21:00 Serbia – Elveţia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa E

Sâmbătă 23 iunie
15:00 Belgia – Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa G
18:00 Coreea de Sud – Mexic, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa F
21:00 Germania – Suedia, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa F

Duminică 24 iunie
15:00 Anglia – Panama, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa G
18:00 Japonia – Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa H
21:00 Polonia – Columbia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa H

Luni 25 iunie
17:00 Arabia Saudită – Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa A
17:00 Uruguay – Rusia, la Samara (Samara Arena), în Grupa A
21:00 Spania – Maroc, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa B
21:00 Iran – Portugalia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa B

Marţi 26 iunie
17:00 Danemarca – Franţa, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa C
17:00 Australia – Peru, la Soci (stadionul Fişt), în Grupa C
21:00 Nigeria – Argentina, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa D
21:00 Islanda – Croaţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa D

Miercuri 27 iunie
17:00 Coreea de Sud – Germania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa F
17:00 Mexic – Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa F
21:00 Serbia – Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa E
21:00 Elveţia – Costa Rica, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în Grupa E

Joi 28 iunie
17:00 Japonia – Polonia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa H
17:00 Senegal – Columbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa H
21:00 Anglia – Belgia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa G
21:00 Panama – Tunisia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa G

OPTIMILE DE FINALĂ

Sursa foto: www.digisport.ro

Sâmbătă 30 iunie
17:00 primul loc în Grupa C – locul 2 în Grupa D, la Kazan (Kazan Arena), O1
21:00 primul loc în Grupa A – locul 2 în Grupa B, la Soci (stadionul Fişt), O2

Duminică 1 iulie
17:00 primul loc în Grupa B – locul 2 în Grupa A, la Moscova (stadionul Lujniki) O5
21:00 primul loc în Grupa D – locul 2 în Grupa C, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), O6

Luni 2 iulie
17:00 primul loc în Grupa E – locul 2 în Grupa F, la Samara (Samara Arena) O3
21:00 primul loc în Grupa G – locul 2 în Grupa H, la Rostov pe Don (Rostov Arena), O4

Marţi 3 iulie
17:00 primul loc în Grupa F – locul 2 în Grupa E, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), O7
21:00 primul loc în Grupa H – locul 2 în Grupa G, la Moscova (stadionul Spartak) O8

SFERTURI DE FINALĂ
Vineri 6 iulie
17:00 câştigătoarea O1 – câştigătoarea O2, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), primul sfert
21:00 câştigătoarea O3 – câştigătoarea O4, la Kazan (Kazan Arena), sfertul 2

Sâmbătă 7 iulie
17:00 câştigătoarea O7 – câştigătoarea O8, la Samara (Samara Arena), sfertul 3
21:00 câştigătoarea O5 – câştigătoarea O6, la Soci (stadionul Fişt), sfertul 4

SEMIFINALE
Marţi 10 iulie
21:00 câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

Miercuri 11 iulie
21:00 câştigătoarea sfertului 3 – câştigătoarea sfertului 4, la Moscova (stadionul Lujniki)

FINALA MICĂ
Sâmbătă 14 iulie
17:00 la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

FINALA
Duminică 15 iulie
18:00, la Moscova (stadionul Lujniki).

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Lasă un răspuns