Grecia, învinsă pe teren propriu de Coreea de Sud, într-un meci de pregătire. Rezultatele meciurilor amicale de miercuri

Reprezentativa Greciei, adversara României în preliminariile EURO 2016, a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), de selecţionata Coreei de Sud, într-un meci de pregătire în vederea Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2014. Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin Park Chu-Young (min.18), rezultatul final fiind stabilit după pauză de Son Heung-Min (min.56).Tot miercuri, într-o partidă în care s-au întâlnit alte două viitoare adversare ale tricolorilor din preliminariile europene, Finlanda s-a impus cu 2-1 în faţa Ungariei, prin golurile lui Joel Pohjanpalo (min.74) şi Roman Eremeko (min.85 din penalty), după ce gazdele au condus la pauză cu 1-0, graţie reuşitei lui Rudolf Gergely.Într-un alt joc, Irlanda de Nord a remizat în deplasare, 0-0, cu naţionala Ciprului.În preliminariile EURO 2016, România va avea ca adversare Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord şi Insulele Feroe.Iată şi alte rezultate înregistrate în meciurile amicale programate miercuri:Franţa-Olanda 2-0Spania-Italia 1-0Germania-Chile 1-0Africa de Sud-Brazilia 0-5Anglia-Danemarca 1-0Elveţia-Croaţia 2-2Belgia-Cote d”Ivoire 2-2Bulgaria-Belarus 2-1Australia-Ecuador 3-4Rusia-Armenia-2-0Japonia-Noua Zeelandă 4-2Bosnia-Herţegovina-Egipt 0-2Algeria-Slovenia 2-0Columbia-Tunisia 1-1Muntenegru-Ghana 1-0Austria-Uruguay 1-1Ucraina-SUA 2-0 (la Larnaca)Mexic-Nigeria 0-0Turcia-Suedia 2-1 Cehia-Norvegia 2-2Georgia-Liechtenstein 2-0Azerbaidjan-Filipine 1-0Malawi-Zimbabwe 1-4Maroc-Gabon 1-1