Astra Giurgiu a învins Petrolul Ploieşti, scor 2-1, şi s-a calificat în finala Cupei României

Echipa Astra Giurgiu s-a calificat în finala Cupei României-Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Petrolul Ploieşti, deţinătoarea trofeului, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, la Ploieşti, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.Miercuri, Petrolul a deschis scorul prin Tamuz, în minutul 22, Astra reuşind să întoarcă rezultatul prin Budescu „52 şi Papp „90+4.0-1: Albin a şutat în transversală dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri, dar Tamuz a urmărit balonul şi a înscris cu capul de la 6 metri.1-1: Yahaya a centrat în careu şi Budescu a înscris cu un şut din prima de la 8 metri.2-1: Papp a înscris cu o lovitură de cap din 3 metri, după ce defensiva ploieştenilor nu a reuşit să respingă o minge din careu.Mijlocaşul Vlad Morar (Petrolul) a fost eliminat, în minutul 85, după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru o intrare cu talpa asupra lui Enache.Imediat după eliminare, Morar a urcat în tribune alături de suporterii ploieşteni.Astra Giurgiu: Lung-Măţel, Papp, Găman, Junior Morais-Yahaya, Seto-Yoda (Ivanovski „86), Budescu, William (Alibec „67)-Yazalde (Enache „77). Antrenor: Florin Marin.Petrolul Ploieşti: Pecanha-Achim, Hoban, Geraldo, Guilherme-De Lucas, Teixeira-Alcenat, Albin (Morar „81), Fernandez (Romario „61)-Tamuz (Camara „73). Antrenor: Răzvan Lucescu.Cartonaşe galbene: Papp „21, Alibec „90, Papp „90+6/Albin „81, Morar „81, „85, Geraldo „90+2, Hoban „90+3.Cartonaş roşu: Morar „85.Arbitri: Cristian Balaj (central)-Radu Ghinguleac, Vasile Marinescu (asistenţi)-Sebastian Colţescu, Adrian Comănescu (asistenţi suplimentari)-Aurel Oniţă (rezervă).Observatori: Dan Petrescu, Rodion Cămătaru.În cea de-a doua semifinală, care va avea loc joi, de la ora 20.30, pe Arena Naţională din Capitală, se vor întâlni echipele Dinamo şi Steaua. În tur, steliştii s-au impus, cu scorul de 5-2.