Adrian Ungur s-a calificat pe tabloul principal de simplu la BRD Năstase Țiriac Trophy

Tenismanul român Adrian Ungur a acces pe tabloul principal de simplu al turneului BRD Năstase Țiriac Trophy, după ce l-a învins pe cehul Jaroslav Pospisil, cu 6-4, 6-4, luni, la Arenele BNR din București, în ultimul tur al calificărilor. Ungur a făcut break-ul la 4-4 în primul set, iar apoi și-a câștigat serviciul, impunându-se cu 6-4.În setul al doilea, tenismanul român a condus cu 4-0, după un ghem patru extrem de lung, în care nu a reușit decât după mare luptă să își convertească serviciul.A urmat o relaxare, speculată imediat de Pospisil, iar scorul a devenit 4-3. Ungur a reușit să își câștige serviciul apoi și a încheiat setul cu 6-4, obținând calificarea pe tabloul principal de simplu.Adrian Ungur (29 ani, 118 ATP) și-a asigurat 4.385 euro și 12 puncte ATP prin acest succes, primul pentru el în fața lui Pospisil (33 ani, 196 ATP).Cehul câștigase ambele meciuri directe de până acum cu Ungur, în 2011, în optimi la turneul challenger de la Barletta, cu 6-2, 6-4, și în 2013 la turneul challenger de la Sibiu, cu 6-1, 6-3, în semifinale. La BRD Năstase Țiriac Trophy, turneu dotat cu premii totale de 426.605 euro, pe tabloul de simplu se mai află trei români, Victor Hănescu (adversar israelianul Dudi Sela), Marius Copil (adversar francezul Adrian Mannarino) și juniorul Patrick Ciorcilă (adversar ucraineanul Serghei Stahovski).