Una caldă, una rece în turneul de dublu de la Sydney

Florin Mergea şi Rohan Bopanna merg în sferturi la Sydney, după victoria în obţinută în faţa perechii Denis Istomin(Uzbekistan) – Henri Kontinen(Elveţia). Cei doi s-au împus în trei seturi cu scorul de 6-7, 6-3, 10-8, după o oră şi 18 minute de joc.
Mergea şi Bopanna îi vor întâlni în faza următoare a turneului perechea învingătoare din partida Simone Bolelli(Italia)/Pablo Cuevas(Uruguay) – Sam Groth(Australia)/John Peers(Australia).
Pentru accederea în sferturi, Mergea şi Bopanna vor primi câte un cec de 3.570 de dolari şi 45 de puncte în clasamentul de dublu ATP.
Din Păcate Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au părăsit turneul de la Sydney chiar din primul tur, după ce au pierdut în faţa perechii australiene Matt Reid-Jordon Thompson.
Dublul australian posesor al unui wild-card, s-a impus în trei seturi, cu 4-6, 7-6,10-4.