Simona Halep este în turul 3 la Australian Open

Sportiva din România a avut un meci relativ uşor azi. Eleva lui Darren Cahill şi-a tatonat adversara pe parcursul primelor două game-uri, pentru ca apoi să facă ce ştie ea mai bine. Halep s-a impus în faţa englezoaicei Harriet Dart în minimum de seturi cu 6-2, 6-4 după o oră şi 18 minute.

Simona nu a forţat în partida cu Dart, ci a jucat într-un ritm suficient, care să-i asigure o victorie facilă.
Prima rachetă a României a servit foarte bine, loviturile de bază în lung de linie şi reverul în cross au funcţionat aproape la capacitate maximă, nemaivorbind de loviturile în forţă expediate foarte aproape de linia de fund pe colţurile terenului.

Englezoaica venită din calificări, nu a reuşit să se ridice nici un moment la nivelul de joc impus de Simona, care după primele două game-uri din startul primului set, nu i-a mai dat nici o şansă.

Halep câştigă la pas meciul cu Dart şi o va întâlni în turul trei al turneului de Grand Slam de la Australian Open, pe învingătoare din partida dintre americanca Danielle Rose Collins şi jucătoarea din Kazakhstan Yulia Putintseva.