Simona Halep și-a aflat adversara din turul doi al turneului de la Dubai

Simona Halep a aflat numele adversarei pe care o va întâlni în turul doi al turneului de la Dubai.

Numărul 2 mondial se va duela cu Ons Jabeur (Tunisia, 45 WTA). Sportiva din Tunisia a avut nevoie de două ore și 12 minute pentru a o învinge pe Alison Riske, scor 7-6, 1-6, 6-3.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în primul tur al turneului de la Beijing din 2018. Halep a abandonat după primul set, unul câștigat de sportiva din Tunisia cu 6-1. La Australian Open, Jabeur a ajuns până în sferturi.

Amintim că la dublu, Simona Halep și germanca Julia Goerges au fost eliminate, astăzi, încă din runda inaugurală. Cele două au fost învinse de echipa Makoto Ninomiya/Zhaoxuan Yang (Japonia/China), cu 6-2, 6-1, în 51 de minute de joc.