Debut cu emoţii la Roma pentru Simona Halep

A doua jucătoare a lumii, a avut ceva emoţii în primul meci al turneului de la Roma.
Adversara sa, italianca Jasmine Paolini, a sperat să prindă o zi mare în faţa Simonei Halep. Visul părea să devină realitate, pentru că foarte repede Paolini conducea cu 2-0 şi servea pentru un 3-0 puţin sperat.ş Din păcate pentru ea totul s-a spulberat din momentul în care sportiva noastră a schimbat din mers tot registrul tehnico-tactic. Jucătoarea din Constanţa revine în meci, egalează la doi şi îşi trece în cont primul set cu 6-3.

Manşa secundă are o desfăşurare oarecum asemănătoare cu cea din primul set. Cele două jucătoare par să-şi mai fi dat drumul la joc, dar pauza competiţională datorată pandemiei de coronavirus, a influenţat ritmul şi calitatea jocului celor două sportive.
Se câştigă game după game aproape numai pe serviciul adversarului, jocul nu are ritm şi se greşeşte foarte mult.
Eleva lui Darren Cahill nu este într-o zi prea bună, jocul său este cam la 50-60% din potenţial, dar totuşi rutina şi valoare îşi spun până la urmă cuvântul.
Primă rachetă a României reuşeşte cu greu să-şi treacă în cont şi setul doi cu 6-4 şi să se califice în turul trei al turneului de la Roma.

Simona Halep va juca următoarea partida cu învingătoarea din meciul dintre Yastremska şi Anisimova.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.