Simona Halep câştigă turneul de la Roma

Eleva antrenată de Darrin Cahill, a făcut o adevărată demonstraţie de forţă în finala turneului de la Roma, împotriva cehoaicei Karolina Pliskova.

Puţini se aşteptau la o prestaţie dea dreptul galactică a Simonei, în faţa unei jucătoare de talia cehoaicei, numărul 4 mondial.
La fel ca şi în semifinala câştigată cu Muguruza, Simona începe în forţă primul set, dar nimeni nu se aştepta la un joc fără greşeală din partea sportivei noastre.
Prima rachetă a României, practic a făcut instrucţie cu Pliskova, care şi-a dat repede seama că Simona este într-o zi în care nici o jucătoare din circuitul WTA nu i-ar fi făcut faţă.

Primul set, un set fără istorie, se încheie în favoarea Simonei cu 6-0, după numai 21 de minute.
Manşa a doua are o desfăşurare şi mai scurtă, pentru că la scorul de 2-1 pentru Simona, Pliskova ia hotărârea de a se retrage din meci.

Astfel după trei încercări, Sportiva din Constanţa reuşeşte să-şi treacă în palmares şi turneul de la Roma.
Jucătoare noastră şi-a dominat toate adversarele întâlnite în acest turneu, le-a arătat tuturor că jocul ei a crescut în calitate de la meci la meci, că se află deja într-o formă foarte bună şi că ţinteşte un nou trofeu la Roland Garros.