Şoc la Cluj, CFR – Gaz Metan 1-2

Echipa lui Dan Petrescu a pierdut în această seară pe teren propriu contra Mediaşului, o echipă care nu acumulase decât un punct de la venirea noului antrenor Jorge Costa Almeida. Clujenii fac astfel un pas greşit în campionat chiar pe propriul teren, cu numai 4 zile înainte de confruntarea cu AS Roma.

Partida a fost una tensionată, CFR –ul dorindu-şi victoria pentru a ajunge la 3 puncte de liderul CS Universitatea Craiova.
Medieşenii au venit însă hotărâţi să-şi vândă scump pielea şi au reuşit surpriza Ligii 1 de până acum.

Gaz Metan a deschis scorul în prima repriză prin Ronaldo Diaconu în min 27, iar în manşa secundă în plină ofensivă a gazdelor, Dumitru Cardoso reuşeşte să mărească avantajul pe tabela de scor cu 2-0, şutul său fiind deviat în plasa porţii de Burcă.
Echipa din Cluj reduce diferenţa în minutele de prelungiri prin Ciobotariu, dar este prea târziu şi meciul se termină cu victoria oaspeţilor, o victorie pe care nimeni nu o anticipase.

La finalul meciului gazdele au contestat arbitrajul, pentru că l-i s-a anulat un gol şi nu au primit 3 lovituri de la 11 metrii.