Robert Glinţă – medaliat cu argint la Campionatul European de Nataţie de la Budapesta

Înotătorul Robert Glinţă a obţinut medalia de argint la Campionatul European de la Budapesta în proba de 50 de metri spate. Glinţă a terminat proba în 24,42 secunde.

Aceasta a fost câştigată cu un nou record mondial de rusul Kliment Kolesnikov (23,80).

Tot azi, David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Campionatul European de nataţie de la Budapesta, anunţă forul român de specialitate.

În capitala Ungariei, Budapesta, David s-a calificat în această seară în finala probei de 100 m liber, cu timpul de 48,28 secunde. Şi asta, după ce dimineaţă, în serii, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu a reuşit să îndeplinească baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu timpul de 40,30 secunde!”, a anunţat Federaţia Română de Nataţie.

Finala probei de 100 m liber este programată mâine seară, de la ora 19:19, ora României.