,,Nole’’ era să nu treacă de optimi la Roland Garros

Novak Djokovic a ajuns în sferturi la Roland Garros, dar victoria sa n-a fost una deloc ușoară. Sârbul era să părăsească turneul parizian, din cauza partenerului său de antrenament Lorenzo Musetti.

În vârstă de doar 19 ani, Musetti a condus la un moment dat cu un incredibil 2-0, dar n-a avut puterea să ducă meciul la final și s-a retras în al cincilea set, la scorul de 4-0 pentru Nole, după ce acesta reuşise să egaleze la 2 situaţia la seturi.
Lorenzo a fost aplaudat de toată lumea inclusiv de Novak, sârbul fiind impresionat de evoluția puștiului care promite să ajungă în top 10 ATP.

După această victorie cu peripeţii, sârbul va juca în sferturi cu Matteo Berrettini, jucător care a profitat de abandonul lui Roger Federer. Cu toate că a fost operat de două ori la genunchiul drept anul trecut, elvețianul de 39 ani și cu 20 de titluri de Grand Slam în palmares, a revenit în circuitul ATP în martie la turneul de la Doha, după o absenţă de un an.