După un adevărat thriller, Irina Begu accede în turul 3 la Wimbledon

Eleva lui Victor Crivoi reuşeşte după un meci dramatic împotriva croatei Petra Martic locul 30 WTA, să se califice în turul 3 la Wimbledon.

Irina a revenit spectaculos în primul set de la 5-3 pentru croată şi s-a impus în prima manşă cu 7-5.
În setul doi situaţia a fost mult mai dramatică, românca ratând închiderea meciului când scorul era 5-3 pentru ea şi urma la serviciu. De această dată, Martic a revenit, a egalat la 5, pentru ca apoi să câştige tie-breack-ul şi să trimită meciul în decisiv.
Din fericire Irina a fost mai lucidă, mai răbdătoare în schimburile de mingi şi a ştiut să gestioneze fiecare punct decisiv, reuşind până la urmă victoria.

A fost o partidă nerecomandată cardiacilor, a fost o partidă de peste două ore şi jumătate, la finalul căreia Begu s-a impus în trei seturi cu 7-5, 6-7(9),6-3.

În turul 3 al Grand Slam-ului de la Wimbledon, sportiva din România o va avea ca adversară pe Iga Swiatek din Polonia.