Simona Halep obține prima victorie la Cincinnati, după trei luni și jumătate!

Sursa foto: Agerpres/AP Photo/Joe Skipper

Simona Halep s-a impus în 3 seturi, 6-4, 3-6, 6-1, în meciul cu Magda Linette, obținând prima victorie după 3 luni și jumătate!

UPDATE 21:20 Simona Halep se impune pe propriul serviciu și învinge în primul tur la Cincinnati.

UPDATE 21:17 Simona Halep a avut două mingi de meci, dar Linette a rezistat. Românca va servi pentru victorie, 5-1.

UPDATE 20:44 Simona începe bine setul decisiv și își adjudecă serviciul. A salvat trei mingi de break și pare din nou încrezătoare în forțele sale.

UPDATE 20:35 Magda Linette se impune cu 6-3 în setul secund. Va urma setul decisiv.

UPDATE 20:30 Simona Halep a câștigat pe propriul serviciu, 3-5.Linette va servi pentru a egala situația.

UPDATE 20:25 Meciul s-a reluat după o întrerupere de o oră.

Halep joacă în primul meci al zilei la turneul WTA de la Cincinnati. Partida a fost întrerupta din cauza ploii, imediat după ce Simona a câștigat un game după time-out-ul medical.

Halep şi Linette s-au mai întâlnit o singură dată, în 2019, în turul doi la Roland Garros, când s-a impus sportiva din Constanţa, scor 6-4, 5-7, 6-3.

Deși WTA nu a comunicat clasamentul oficial în acest început de săptămână din cauza unor motive tehnice, Halep a mai coborât o poziție și a ajuns pe locul 14 mondial.

La revenirea pe teren după o pauză de trei luni de zile, Simona Halep a fost învinsă pe 12 august de Danielle Collins în turul al doilea de la Montreal.