Marius Copil a adus calificarea României la barajul pentru Grupa Mondială la Cupa Davis!

Sursa foto: Marius Copil/facebook

Echipa masculină de tenis a României a învins formaţia Portugaliei, scor 3-1, în primul tur al Grupei Mondiale I a Cupei Davis, după după ce Marius Copil a câştigat cu 6-3, 2-6, 6-4 în faţa lui Joao Sousa, duminică, în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca. Astfel, România a obținut calificarea la barajul pentru Grupa Mondială la Cupa Davis.

România, echipă care nu are niciun jucător în top 200 ATP la simplu, va lupta acum pentru calificarea la turneul final al competiţiei, o performanţă remarcabilă.

Copil a contribuit la toate cele trei puncte ale României, cu două victorii la simplu şi una la dublu, alături de Horia Tecău.

Din echipa României, condusă de căpitanul Gabriel Trifu (antrenor Andrei Mlendea), au mai făcut parte Nicholas David Ionel (18 ani, 440 ATP) şi Nicolae Frunză (23 ani, 631 ATP), iar în echipa Portugaliei, al cărei căpitan e Rui Machado, s-a mai aflat Frederico Ferreira Silva (26 ani, 184 ATP).

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de două ori în Cupa Davis, scorul fiind 1-1.