România învinge la scor şi Kazahstanul la Mondialul din Spania

Naţionala feminină de handbal a României, s-a impus clar în faţa Kazahstanului cu scorul de 38-17 (14-9), în al doilea său meci din Grupa C de la Campionatului Mondial din Spania.

Fetele noastre au făcut o primă repriză modestă, încheiată cu un avantaj de doar cinci goluri, 14-9. După pauză tricolorele s-au dezlănţuit, nelăsând practic nici o şansă adversarelor, care au fost copleşite de iureşul echipei antrenate de Adrian Vasile.

După victoria de azi, tricolorele sunt practic calificate în grupele principale ale competiţiei.

Golurile echipei României au fost reuşite de Laura Moisă 6, Elena-Nicoleta Dincă 5, Bianca-Maria Bazaliu 5, Crina-Elena Pintea 5, Cristina Laslo 4, Alina Ilie 3, Maria-Mădălina Zamfirescu 2, Ana Maria Tănăsie 2, Lorena-Gabriela Ostase 2, Alexandra Dindiligan 2, Dana-Andreea Rotaru 1, Bianca Elena Harabagiu 1.

În ultima etapă a grupei pe 7 decembrie, vor avea loc partidele Iran – Kazahstan de la ora 19:00 şi România – Norvegia de la ora 21:30.

Primele trei clasate se califică în grupele principale ale competiţiei.

România are în palmares patru medalii la Campionatul Mondial: una de aur (1962), două de argint (1973 şi 2005) şi una de bronz (2015).