Rafael Nadal și Grigor Dimitrov s-au calificat în semifinale la Melbourne!

Rafael Nadal s-a calificat, fără joc, în semifinalele turneului Melbourne Summer Set (ATP 250), în timp ce Grigor Dimitrov a reuşit o victorie dramatică în sferturi.

Nadal va juca în penultimul act contra finlandezului Emil Ruusuvuori, care s-a impus fără emoţii în faţa slovacului Alex Molcan, scor 6-2, 6-1.

În ultimul meci al zilei, Dimitrov, al treilea favorit, a câştigat dramatic în faţa olandezului Botic Van De Zandschulp, cu 6-7 (5), 6-0, 7-5, după aproape trei ore de joc (2 h 48 min).

În semifinale, Dimitrov va juca împotriva americanului Maxime Cressy, care s-a impus în faşa spaniolului Jaume Munar, cu 7-6 (3), 6-4.