Biathlon : Denise Herrmann campioană olimpică la individual

Biatlonista germană Denise Herrmann a cucerit luni medalia de aur în proba individuală feminină la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, în timp ce sportiva română de origine rusă Natalia Ushkina, a ocupat doar locul 56.

Herrmann s-a impus pe distanţa de 15 km, la Zhangjiakou, cu timpul de 44 min 12 sec 7/10 (un tur de penalitate), devansându-le pe franţuzoaica Anais Chevalier-Bouchet, sosită la 9 sec 4/10 (un tur de penalitate), şi pe sportiva norvegiană Marte Olsbu Roeiseland, cu 15 sec 3/10 (două tururi de penalitate).

Este prima medalie olimpică la biatlon pentru fosta fondistă de 33 de ani, care nu a început să concureze la această disciplină decât din 2016. Ea are în palmares o medalie de bronz la JO 2014, cu ştafeta de 4×5 km a Germaniei la schi fond.

Cu succesul din China, Herrmann a ajuns la şase medalii mondiale la biatlon, având aurul la urmărire în 2019.

Chevalier-Bouchet (argint) şi Roeiseland (aur), liderul Cupei Mondiale, au mai cucerit fiecare câte o medalie la Jocurile de la Beijing, în proba de ştafetă mixtă, desfăşurată sâmbătă.

Campioana mondială Marketa Davidova s-a clasat pe locul şase, iar campioana olimpică de la PyeongChang, suedeza Hanna Oeberg, a încheiat pe locul 16.

Reprezentanta Natalia Ushkina (25 ani), a ocupat locul 56, încheind la 6 min 51 sec 4/10 (2 tururi de penalitate) de învingătoare.

Ushkina va mai concura în probele de sprint şi urmărire.