JO 2022 – Schi fond: Raul Popa, clasat pe locul 47 în proba de sprint

Sportivul român Raul Mihai Popa s-a clasat pe locul 47 în proba masculină de sprint (stilul liber), marţi, în concursul de schi fond din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing, însă a ratat calificarea în sferturile de finală.

Popa a fost cronometrat cu timpul de 2 min 59 sec 85/100, la 14 sec 82/100 de primul clasat în calificări, francezul Lucas Chavanat.

Cei mai buni 30 de fondişti s-au calificat în sferturile de finală ale probei, ultimul timp care a asigurat prezenţa în această fază fiind de 2 min 54 sec 44/100. La startul probei s-au aliniat 88 de schiori.

Raul Popa (24 ani) participă în premieră la Jocurile Olimpice de iarnă.

In proba feminină de sprint, a concursul de schi fond Timea Lorincz a ocupat locul 78 şi a ratat calificarea în sferturile de finală.
Lorincz (29 ani) a fost cronometrată cu timpul de 3 min 55 sec 15/100, încheind la 46 sec 12/100 de suedeza Jonna Sundling, care a scos cel mai bun timp din calificări la Zhangjiakou.

Doar primele 30 de sportive au obţinut calificarea în faza următoare, ultimul timp care a asigurat calificarea în sferturi fiind 3 min 24 sec 13/100.

România participă la Jocurile Olimpice de iarnă 2022 cu 21 de sportivi, la sanie, bob, schi alpin, schi fond, sărituri cu schiurile, biatlon şi patinaj viteză.