Debut cu dreptul pentru Simona Halep în turneul de la Dubai

Sportiva din Constanţa s-a calificat în turul 2 al turneului de la Dubai, după ce a trecut fără emoții de Alison Riske (55 WTA), cu scorul de 6-2, 6-4.

În prima partidă de la eliminarea din optimile Australian Open, dar și de la despărțirea de Adrian Marcu și Daniel Dobre, Simona Halep a obținut a patra victorie în fața jucătoarei din Statele Unite.

Cu două break-uri în primul set și game-uri pe propriul serviciu foarte scurte, Halep a controlat partida încă de la bun început.

În setul al doilea, americanca a crescut puțin nivelul, dar acest lucru nu a împiedicat-o pe Halep să obțină victoria.

În turul 2, Halep o va întâlni pe învingătoare din partida dintre Gabriela Ruse din România şi Paula Badosa din Spania.