Simona Halep a debutat cu o victorie la turneul de la Madrid!

Simona Halep a revenit cu o victorie, 6-2, 6-3 cu chinezoaica Shuai Zhang, joi, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.575.560 de euro, după mai bine de o lună de pauză din cauza unei accidentări.

Halep (30 ani, 21 WTA) a câştigat în doar 68 de minute primul său meci după începerea colaborării cu antrenorul Patrick Mouratoglou. Simona Halep are acum 3-2 în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 40 WTA).

Campioană la Madrid în 2016 şi 2017 şi finalistă în 2019, Halep şi-a asigurat un cec de 45.095 de euro şi 65 de puncte WTA.

În turul secund, Halep o va avea ca pe câştigătoarea dintre Paula Badosa (Spania) şi Veronika Kudermetova (Rusia).

Tot joi, Sorana Cîrstea a fost învinsă de Nuria Parrizas Diaz (Spania), cu 6-4, 6-2, iar Irina Begu o are ca adversară pe elveţianca Belinda Bencic, cap de serie numărul 11.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.