David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 metri liber, la CM Nataţie de la Budapesta!

Popovici a încheiat cursa din semifinale cu timpul de 47.13, un nou record mondial la juniori.

Ieri, David Popovici a ocupat locul 1 la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Budapesta.

David şi-a „spulberat” adversarii şi a reuşit timpul de 1:43.21, record mondial la juniori, la doar 17 ani.

Podiumul a fost completat de Sunwoo Hwang (1:44.47 – Coreea de Sud) și Tom Dean (1:44.98 – Marea Britanie – campion olimpic la Tokyo).

Finala la 100 metri este programată miercuri, la ora 19.22.

În această dimineață, sportivul român s-a calificat în semifinalele probei de 100 metri liber cu cel mai bun timp.

Popovici a terminat seria de calificare cu numărul 10 pe primul loc, cu timpul de 46.7 secunde, devansându-l pe Dressel (47.95), cel care a obținut aurul olimpic la Tokyo în probele de 50 metri liber și 100 metri liber.

Sportivul clubului Dinamo a devenit al treilea campion mondial (primul într-o probă masculină) din istoria înotului românesc, după Tamara Costache (1986 – 50 m liber) și Diana Mocanu (2001 – 200 m spate).

Bilanţul României la Mondiale este acum de trei medalii de aur, una de argint şi şase de bronz.