David Popovici, aur la 200 m liber la Mondialele pentru juniori de la Lima!

Federația Română de Natație

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18, stabilind un nou record al competiției.

David Popovici este și campion european de juniori, dar și campion mondial și european de seniori în această probă.

Românca Andra Gorecki a reușit să se claseze pe locul patru în finala de la 200 m fluture feminin, cu timpul de 2:15.12.

Bianca Costea s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima.

Finala va avea loc mâine noapte, de la ora 03.14, ora României.

De asemenea, Aissia Prisecariu a ocupat locul 5 iar Rebecca Diaconescu s-a clasat pe locul 6, în finala de la 100 m spate.

Sursa: FRNPM