Rapid, învinsă la cinci goluri de Krim Ljubljana, în play-off-ul Ligii Campionilor

Rapid Bucureşti a fost învinsă de echipa slovenă Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 29-24 (12-13), în deplasare, într-un meci din prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor la handbal feminin.

Orlane Kanor a marcat 5 goluri pentru Rapid, Eliza Buceschi 4, Alicia Fernandez Fraga 4, Sorina Grozav 3, Estavana Polman 3, Jennifer Gutierrez Bermejo 2, Danila Jose Carlos Azenaide 2, Lorena Ostase 1.

Ivana Kapitanovic a apărat 5 aruncări (33,33%), iar Diana Ciucă 2 (15,38%).

Pentru Krim au înscris Jovanka Radicevic 8 goluri, Tjasa Stanko 8, Daria Dmitrieva 4, Sanja Radosavljevic 4, Barbara Lazovic 2, Natasa Ljepoja 1, Aleksandra Rosiak 1, Maja Svetik 1.

Manşa secundă se va juca pe 26 martie, la Bucureşti.

În sferturile de finală s-au calificat direct primele două clasate din fiecare grupă, adică Vipers, CSM Bucureşti, Metz şi Gyor.

Meciurile din sferturi sunt programate în 29/30 aprilie şi 6/7 mai, iar Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în iunie.

Dacă trece de optimi, Rapid se va duela cu Vipers, iar CSM Bucureşti va întâlni Brest sau Team Esbjerg.