Cătălin Chirilă, medaliat cu aur la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged

Sportivul român a câştigat medalia de aur în finala probei de canoe simplu pe 500 metri.

Chirilă, vicecampion mondial şi medaliat cu bronz la Europene în proba de 500 de metri, a fost cronometrat cu timpul de 1 min 50 sec 72/100.

Cătălin Chirilă s-a calificat şi în finala de la canoe simplu pe 1.000 de metri, în care este campion european şi mondial, după ce a câştigat semifinala a treia, cu timpul de 4 min 01 sec 42/100.

De asemenea, Ilie Sprîncean şi Oleg Nuţă vor concura în finala de canoe dublu 1.000 de metri.

România participă cu 9 sportivi la Cupa Mondială de la Szeged, două fete şi şapte băieţi.