Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile turneului WTA Washington

Sorana Cîrstea a obținut calificarea în optimile turneului WTA de la Washington, după ce a trecut în două seturi de Petra Martic, scor 6-3, 7-6(13).

Sportiva clasată pe locul 32 în ierarhia WTA a eliminat-o în runda inaugurală pe croata Petra Martic (36 WTA), în urma unui duel încheiat într-o oră și 51 de minute.

După un prim set câștigat destul de ușor, Sorana a avut mari dificultăți în actul secund, când adversara a opus rezistență, fiind nevoie de tie break pentru a-și putea adjudeca victoria.

În optimi, Sorana o va întâlni pe Liudmila Samsonova (18 WTA).

Washington Open este un turneu din categoria WTA 500 și este dotat cu premii totale în valoare de $780.637. Campioana en-titre este Liudmila Samsonova.