Medalie de argint la Europenele de seniori din Slovacia

Sportivul român de origine rusă Dmitrii Shamaev a câştigat, sâmbătă, medalia de argint la Campionatele Europene de biatlon de la Brezno-Osrbile (Slovacia), în proba masculină de urmărire, 12,5 km.

Shamaev a terminat cursa pe locul al doilea, după norvegianul Isak Frey, iar pe trei s-a situat francezul Antonin Guigonnat.

În cadrul aceleiași probe de urmărire, George Colţea s-a clasat pe locul 36, iar Cornel Puchianu pe locul 49, dintr-un total de 60 de sportivi.

România participă cu 9 sportivi la Campionatele Europene de biatlon de la Brezno-Osrbile (Slovacia): 5 la masculin (Dmitrii Shamaev, Cornel Puchianu, Raul Flore, George Buta şi George Colţea) şi 4 la feminin (Anastasia Tolmacheva, Elena Chirkova, Andreea Mezdrea şi Adelina Rimbeu).