Record mondial în sport! Simona Chiru a câștigat medalia de aur la Campionatul European de Înot în Ape Înghețate

Sursa foto: comunicat de presa

Simona Chiru a început să practice înot de performanță la 14 ani, iar 5 ani mai târziu s-a clasat pe primul loc la Campionatul European de Înot în Ape Înghețate, obținând un nou record mondial.

Sportiva, în vârstă de 19 ani, a câștigat aurul în proba de 100 m, stil liber, și a doborât un record mondial, obținând un timp de 01:03:63.

În urma acestei performanțe, Simona Chiru a fost inclusă în campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României”, derulată de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

Efortul său a fost răsplătit nu doar cu aurul competiției, ci și cu recunoașterea internațională, marcând o performanță excepțională în lumea sportivă.