Cîrstea, eliminată de la Madrid de liderul mondial!

Sursă foto: Facebook - Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial, a fost învinsă, astăzi, de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, în turul al treilea al turneului de tenis de la Madrid. Partida s-a încheiat cu scorul de 6-1, 6-1, după o oră şi 18 minute.

Pentru parcursul său la Madrid, Sorana Cîrstea va primi un premiu de 51.665 de euro şi 65 de puncte WTA.

Cîrstea și Swiatek s-au întâlnit în circuitul WTA de patru ori și de fiecare dată s-a impus poloneza. Primul meci a avut loc în 2022 în optimi la Australian Open, Swiatek impunându-se cu 5-7, 6-3, 6-3. Liderul mondial s-a impus și în 2023, în sferturi, la Indian Wells, cu 6-2, 6-3, şi anul acesta în turul secund la Doha, cu 6-1, 6-1, scor identic cu cel de la Madrid.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.