David Popovici, campion olimpic și medaliat cu aur la proba de 200 de metri liber: cursă fabuloasă, cu un final extrem de disputat

Sursă foto: Facebook-David Popovici

David Popovici a câștigat cursa de înot de la Jocurile Olimpice de la Paris, la proba de 200 de metri liber și a fost medaliat cu aur, devenind primul înotător român medaliat cu aur la întrecerile olimpice. Reprezentantul țării noastre a plecat nu foarte convingător și a fost condus pe parcursul celor patru lungimi de bazin, germanul Lukas Maertens fiind primul care a dominat întrecerea.

Timpul scos de David Popovici a fost de 1:44:72, pentru ca pe locul secund să se poziționeze britanicul Matthew Richards, care a obținut cu două sutimi mai puțin și a încheiat cu timpul de 1:44:74, iar bronzul olimpic i-a revenit americanului Luke Hobson, cu un timp de 1:44:79. Totul a fost decis pe ultima lungime de bazin, pe cei 10 metri de la finalul întrecerii, atunci când înotătorul nostru a forțat și a reușit să atingă primul marginea de pe culoarul patru, cel mai bun pus la dispoziție.

David Popovici a bifat o performanță remarcabilă care va rămâne în istorie și își depășește recordul de acum trei ani, de la Tokyo, acolo unde a fost la câteva sutimi de medalia de bronz.