JO de la Paris, ziua 14: o zi fără medalii pentru România

Alina Rotaru-Kottmann a reușit cea mai bună clasare a României la atletism. Ea s-a clasat pe locul 7, în finala olimpică la săritura în lungime.

Din păcate Annaliese Drăgan a obținut cel mai mic punctaj al ei de azi la panglică, în concursul de individual compus la gimnastică ritmică. Românca a fost notată doar cu 25.450, ea încheind competiția pe locul 21 la general.

Andreea Beatrice Ana a pierdut în recalificări la lupte libere, categoria 53 kg. Românca a fost învinsă prin superioritate de Choe Hyo Gyong (Coreea de Nord), scor 0-11.

Oleg Nuţă şi Ilie Sprîncean au terminat pe 5 în semifinalele probei de canoe dublu, pe distanţa de 500 m, la Jocurile Olimpice de la Paris și au câștigat finala B la canoe dublu, ceea ce a însemnat că au terminat competiția olimpică pe locul 9.