Avarie în zona Splaiul Unirii – Timpuri Noi
Compania Termoenergetica a anunțat, duminică: „Avarie Rețea Primară – Magistrala III SUD, Splaiul Unirii, între căminele CI2-CG9-CM1, Timpuri Noi”.

Articol de alinaene, 2 martie 2025, 14:11
Peste 230 de blocuri, din sectoarele 2, 3 și 4 au rămas fără căldură și apă caldă, din cauza acestei avarii.
Compania Termoenergetica estimează că agentul termic va reveni în calorifere și la robinete marți, 4 martie.
Alte 119 blocuri primesc deficitar apă caldă și căldură.
În acest caz, Termoenergetica estimează că situația se va rezolva mai repede, duminică, la ora 23.30.
Locuitorii afectați sunt îndemnați să monitorizeze informațiile furnizate de Compania Termoenergetica și să ia măsuri de precauție pentru a se proteja de frig.
Lipsa căldurii și a apei calde în sezonul rece afectează semnificativ calitatea vieții locuitorilor, în special a persoanelor vârstnice și a familiilor cu copii mici.
Acest gen de avarii, pune din nou în discuție infrastructura învechită a sistemului de termoficare al Bucureștiului.