Programul Rabla se amână

Articol de bucurestifm, 5 martie 2025, 15:15 / actualizat: 6 martie 2025, 9:22
Ministerul Mediului a transmis că programul nu va demara mai devreme de luna mai.
Au fost decise si o serie de modificări, printre ele se află eliminarea de la finanțare a mașinilor cu motoare diesel, modificarea condițiilor și limitelor de emisii pentru care se vor acorda tichete, dar și unificarea celor două programe, Clasic și Plus, într-un singur program.
Pe de altă parte, valoarea tichetelor pentru masinile hibride și electrice rămâne la fel ca anul trecut – de 5.000 de euro. Tichetele nu vor mai fi obținute prin dealeri auto, beneficiarii – persoană fizică sau juridică – își vor obține voucherul pe cont propriu.
Nu vor mai există nici cele două sesiuni de primăvară și toamnă ca până acum. Odată început programul, acesta se va desfășura până la epuizarea fondurilor.
Noua legislație trebuie să fie pusă în dezbatere publică timp de 30 de zile, o procedură legală obligatorie, ceea ce înseamnă că aprobarea oficială va avea loc cel mai devreme în luna aprilie, iar programul va intra în vigoare în mai.