Nod intermodal Hala Laminor-metrou Republica-Bulevardul Basarabia
Articol de Mircea Apostolescu, 10 martie 2025, 10:08
Un nod intermodal ce va include piațeta din fața Halei Laminor, primul nivel al stației de metrou Republica și partea sudică a Bulevardului Basarabia, va apărea, în Sectorul 3.
Astfel, un nou pasaj pietonal urmează a fi construit, în zonă. Acesta va face legătura între stația de metrou Republica, Gara Titan Sud și Hala Laminor.
Obiectivul de investiții este parte a proiectului „Modernizarea, reabilitarea, dublarea, electrificarea Centurii Feroviare care se află pe rețeaua TEN-T”.
Consilierii locali ai Sectorului 3 au adoptat o hotărâre prin care cer acordul Consiliului General al Municipiului București pentru construcția pasajului.
Pasajul se află, deja, în faza de proiectare, fiind întocmiți indicatorii tehnico-economici.
El va avea o înălțime de 3,66 metri, în zona ieșiri spre Hala Laminor, și o înălțimea de 5,21 metri, în zona legăturii cu stația de metrou Republica.
Noul pasaj va face legătura între piațeta din fața Halei Laminor și Pasajul deja existent al stației de metrou.
Astfel, primul nivel al stației de metrou Republica, piațeta din fața Halei Laminor și partea sudică a Bulevardului Basarabia se vor constitui într-un nod intermodal.
În context, trebuie menționat faptul că, dacă, în urmă cu șapte ani, edilul Sectorului 3 își propunea să desființeze Gara Titan Sud, acum Primăria Sectorului 3 a amenajat peroanele, prin montarea de pavele, și propune, în colaborare cu Asociația de Dezvoltare Intercomunitară de Transport București Ilfov (TPBI), chiar un proiect de tren metropolitan care ar urma să facă legătura între Gara Titan și Tânganu.