„Legal Half-Maraton 2025” aduce restricţii de circulaţie
Pentru buna desfăşurare a evenimentului, se vor institui restricţii de circulaţie între orele 07:00-14.00.

Articol de arionmihaela, 21 martie 2025, 10:06
În data de 23 martie a.c., între orele 07:00-14:00, se va desfăşura evenimentul sportiv „Legal Half-Maraton 2025” în Municipiul Bucureşti, după următorul program:
– în intervalul orar 07:00-13:45, pentru SEMIMARATON 21KM, SEMIMARATON ŞTAFETÄ‚ 4×5,25KM, CURSA 10KM şi CURSA 3KM pe traseul: START din Bd. Unirii (Tribunalul Bucureşti) – Piaţa Unirii – întoarcere 180 de grade (fără afectarea traficului în intersecţie) – Bd. Unirii – Biblioteca Naţională – Bd. Mircea Vodă – întoarcere Pasaj Mărăşeşti – Bd. Unirii – Piaţa Alba Iulia – Bd. Decebal – Str. Delea Nouă – întoarcere pe Bd. Decebal – FINISH Tribunalul Bucureşti.
– în intervalul orar 12:00-13:00, pentru CURSA COPIILOR pe traseul: Bd. Unirii, segmentul de drum cuprins între Piaţa Unirii şi Str. Traian;
– în intervalul orar 13:00-14:00, festivitatea de premiere în faţa Tribunalului Bucureşti.
Pentru buna desfăşurare a evenimentului, se vor institui restricţii de circulaţie începând cu ora 07:00, pe traseul menţionat mai sus şi pe străzile care acced în acesta.
RUTE OCOLITOARE:
– Calea 13 Septembrie – Bd. Tudor Vladimirescu – Piaţa George Coşbuc – Bd. Regina Maria – Splaiul Unirii;
– Bd. Basarabia – Calea Călăraşilor – Bd. Corneliu Coposu – Splaiul Independenţei;
-Bd. Unirii – Bd. Dimitrie Cantemir – Bd. Mărăşeşti – Bd. Octavian Goga – Calea Dudeşti – Bd. Camil Ressu.
Brigada Rutieră recomandă conducătorilor de autovehicule:
– să opteze pentru deplasarea cu mijloacele de transport în comun;
– să evite deplasarea în zona de desfăşurare a evenimentului şi să respecte semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţiştilor rutieri;
– să îşi păstreze calmul şi să nu claxoneze abuziv în cazul în care se află în zone aglomerate;
– să evite pe timpul deplasării, manifestările de natură a pune în pericol siguranţa lor, dar şi a celorlalţi participanţi la trafic.
Pietonilor li se recomandă să circule doar pe trotuare, traversarea străzii să o realizeze doar prin locurile special amenajate şi la culoarea verde a semaforului electric, după ce s-au asigurat temeinic că intenţia lor de a traversa a fost înţeleasă de către conducătorii de autovehicule.