Ana Bogdan nu trece de primul tur la Roland Garros

După un parcurs foarte bun în calificări, Ana Bogdan nu a reuşit să treacă de primul tur de pe tabloul principal de la Roland Garros. Jucătoarea din Sinaia a pierdut în două seturi cu 6-3, 6-4 partida cu Ons Jabeur.

Primul set a fost practic la discreţia jucătoarei din Tunisia, care a greşit mai puţin şi a ştiut să-şi treacă în cont punctele importante din prima manşă. De partea cealaltă Ana Bogdan a început partida destul de timorată, a servit moale şi a făcut nepermis de multe cadouri adversarei sale, care a câştigat la pas primul act al meciului cu 6-3.

Ezitările în lovituri, serviciul moale şi greşelile neforţate au continuat să fie prezente în jocul Anei Bogdan şi în setul secund. Ons Jabeur şi-a menţinut constat jocul de regularitate şi în manşa a doua şi fără să forţeze şi-a adjudecat şi setul doi cu 6-4.