Simona Halep se opreşte în sferturi la Adelaide

Eleva lui Darren Cahill suferă o înfrângere usturătoare în sferturile turneului de la Adelaide. Ea a pierdut partida cu Aryna Sabalenka în două seturi cu 6-4, 6-2.

Primul set a fost unul ezitant pentru Simona. Jucătoarea noastră nu a reuşit să găsească soluţiile optime în faţa unei adversare mult mai solidă din punct de vedere fizic. Numărul patru mondial nu a putut să riposteze loviturilor năpraznice venite din partea Arynei Sabalenka, adversară care a dat dovadă de o încredere deosebită la retur şi la serviciu. Simona pierde prima manşă cu 6-4 şi nu i se poate reproşa că nu a luptat, dar nu a putut mai mult.

În setul doi căderea din jocul Simonei este şi mai vizibilă, aproape fiecare lovitură a adversarei este câştigătoare. Sportiva din Belarus continuă să conducă jocul şi se ajunge destul de repede la 2-0.
Dezastrul se adânceşte şi mai mult pe tabela de scor , care devine 3-0.
Aryna Sabalenka prinde o zi formidabilă şi nu îi dă nici o şansă Simonei în manşa secundă, pe care o încheie tot în favoarea ei cu 6-2. Maciul a durat numai o oră şi zece minute.

În semifinalele turneului de la Adelaide, Sabalenka o va întâlni pe ucrainianca Dayana Yamstrska.