CFR Cluj – Sevilla 0-0 şi spaniolii merg în optimi

Campioana României a ratat calificarea în optimile de finală ale Europa League, după o remiză albă în returul cu Sevilla.

În tur ardelenii au terminat tot la egalitate cu Sevilla, scor 1-1, dar spaniolii s-au calificat mai departe datorită golului marcat în deplasare.
Clujenii au rezistat foarte bine în fața Sevillei, iar finalul de meci a fost unul de coșmar pentru echipa condusă de Dan Petrescu. Adrian Păun a înscris în minutul 88, dar arbitrul a anulat golul, printr-o decizie validată şi de VAR, pe motiv de henț la Traore.

Dan Petrescu a făcut criză de nervi pe marginea terenului și a primit cartonaș roşu pentru proteste, el urmărind finalul meciului din tribune.
În minutele de prelungiri, Mihai Bordeianu a văzut al doilea galben, și a lăsat-o pe CFR Cluj în zece oameni.