Galop de sănătate a celor de la FCSB în partida cu Shirak

,,Roș-albaștrii” au câștigat cu 3-0 fără să exceleze meciul cu FC Shirak și s-au calificat în turul 2 preliminar din Europa League
În partida de pe Arena Naţională, armenii au început curajos. Mory Kone și Uros Nenadovic au irosit două șanse mari de a înscrie, pentru că Miron și Vlad au avut intervenții de ultim moment.

FCSB a intrat în avantaj la vestiare, după reușita lui Darius Olaru din minutul 34. Mijlocașul a înscris la capătul unei acțiuni, la care au mai contribuit Florinel Coman și Florin Tănase.
Shirak a fost periculoasă și în debutul reprizei secunde, când același Uros Nenadovic a pus în dificultate defensiva echipei antrenată deToni Petrea. Până la urmă FCSB a risipit emoțiile în minutul 63, după un penalty obținut de Coman și transformat de Tănase.

Scorul final a fost stabilit de Alexandru Buziuc, în minutul 83. Atacantul venit de la Clinceni a fost introdus la pauză și a reușit primul său gol pentru FCSB după un assist al lui Panțîru.

FCSB își va afla adversara din turul 2 preliminar al Europa League luni, în urma tragerii la sorții.