Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse, adversare la turneul de la Istanbul!

arhivă

Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse vor fi adversare în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Istanbul, după victoriile obţinute astăzi, anunță Agerpres.

Cristian (22 ani, 169 WTA), a trecut de turcoaica Pemra Ozgen (34 ani, 211 WTA) cu 6-1, 6-2, într-o oră şi 13 minute.

Ruse (22 ani, 176 WTA) a învins-o pe ucraineanca Daria Snigur (18 ani, 223 WTA), cu 7-6 (2), 6-3, după o oră şi 39 de minute.

Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse se vor înfrunta pentru a doua oară, după ce Jaqueline s-a impus cu 6-4, 6-3 în prima lor confruntare, în 2017, în sferturile turneului ITF de la Mamaia (25.000 dolari).

La dublu, Cristian şi Ruse, favoritele numărul doi, s-au calificat miercuri în semifinale după 5-7, 7-5 (1), 10-7 cu cuplul Şalimar Talbi (Belarus)/Anastasia Zaharova (Rusia). În penultimul act, româncele vor înfrunta câştigătoarele din meciul Cemre Anil (Turcia)/Suzan Lamens (Olanda) – Valentini Grammatikopoulou (Grecia)/Reka-Luca Jani (Ungaria/N.4)

Turneul de la Istanbul este dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.