CS U Craiova câştigă la Sibiu cu Hermannstadt

Echipa din Bănie a trecut peste şocul din etapa trecută, când a înregistrat prima înfrângere din acest sezon, meci pierdut în faţa Clinceniului chiar pe stadionul Ion Oblemenco.
De acestă dată, oltenii au venit motivaţi la Sibiu şi au reuşit să plece acasă cu toate cele trei puncte puse în joc, consolidându-şi astfel poziţia de lider în clasamentul Ligii 1.

Elevii lui Cristiano Bergodi au câştigat cu 1-0, dar putea să fie şi 1-1, Hermannstadt ratând trei ocazii pe final de meci.
Nicușor Bancu a adus cele trei puncte Craiovei în minutul 33, iar după numai 3 minute, portarul Pigliacelli îi salvează pe olteni de la primirea unui gol, el reușind să apere un penalty bătut de Mayoral.

Echipa din Sibiu nu a jucat rău, dar experienţa şi pragmatismul celor de la Craiova şi-au spus cuvântul.