Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile Cupei României

Elevii lui Eugen Neagoe s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce au învins-o pe ASU Politehnica Timişoara cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara în deplasare, într-un meci din optimi.

Echipa de liga a doua a deschis scorul prin Ionuţ Coadă (27), după o greşeală a portarului David Lazar.

Silviu Balaure intrat la pauză, a reuşit egalarea în min. 59, iar italianul Mattia Montini în min.81, a marcat golul victoriei Astrei, după ce tot el trimisese mingea în bară la o lovitură liberă executată de Balaure.

Bănăţenii au avut ocazii mari de gol prin Petre Ivanovici şi Coadă în minutele 50 și 86, în timp ce Astra a irosit o bună ocazie de a înscrie prin Valentin Gheorghe în min.16.
Terenul de joc al arenei Dan Păltinișan din Timițoara, a fost unul greu, fapt care a influențat ritmul și calitatea jocului.

În sferturi s-au calificat patru echipe din Liga a II-a, Dunărea Călăraşi, Petrolul Ploieşti, Universitatea Cluj şi Viitorul Pandurii Târgu Jiu, şi trei de Liga I, Chindia Târgovişte, Dinamo Bucureşti şi Astra Giurgiu.