Irina Begu s-a calificat în turul 2 la Wimbledon

Sportiva din Bucureşti reuşeşte să se impună cu greu în două seturi în faţa americancei de numai 19 ani Katie Volynets, locul 199 WTA.

Irina trece cu emoţii în turul secund de la Wimbledon, după o victorie în două seturi strânse, cu 6-4, 7-5. Partida a durat o oră şi 39 de minute, iar în setul doi, Irina a revenit de la 3-0 pentru adversară.

Jucătoarea din România s-a impus prin superioritatea tehnico-tactică şi prin experienţa din teren, lucruri pe care le-a acumulat după aproape 10 de circuit profesionist.

În turul secund, Irina se va întâlni cu învingătoare din partida dintre rusoaica Varvara Gracheva şi croata Petra Martic.